Onkruidbestrijding

Zaaiuien; onkruidbestrijding, voor een schone start.

Onkruidbeheersing uien

Inmiddels zijn de eerste uien weer aan de grond toevertrouwd en is het nieuwe groeiseizoen weer begonnen. Het is belangrijk om bij de onkruidbestrijding alle kansen te pakken! Corrigeren is, o.a. vanwege het krimpende middelenpakket, niet altijd even makkelijk.

 

Voor opkomst

Daarom is ons advies om, kort na zaai, een bespuiting met Stomp uit te voeren en vlak voor opkomst te af te branden met Stomp en Roundup.

Stomp pakt onkruiden aan in het begin van de kieming en heeft een brede werking tegen grasachtigen en tweezaadlobbige onkruiden. Vaak is er voor opkomst al meer onkruid dan je direct ziet en is afbranden met Roundup zinvol om zo schoon mogelijk te starten.

 

Ons advies voor opkomst is:

  • Direct na zaai 0,75 – 1ltr Stomp 400 SC /ha
  • Voor opkomst 0,75 – 1ltr Stomp 400 SC + 1,5 – 2ltr Roundup Dynamic /ha

 

Na opkomst

Ook de na-opkomst bespuitingen tegen onkruid zijn van belang voor een geslaagde teelt. Gelukkig hebben we daar ook de mogelijkheid om een spot-sprayer in te zetten.

 

Na opkomst hebben we de mogelijkheid om AZ500 in te zetten. Ook Stomp, Wing-P en Boxer behoren dan tot de mogelijkheden.

 

AZ500  heeft een zeer brede werking tegen breedbladigen zoals meldesoorten en kamille.

AZ blokkeert de celluloseproductie in de celwanden van het plantje waardoor deze niet bovenkomt, Dit geldt ook voor de ui! Daarom pas toepassen vanaf het kramstadium van de ui.

AZ500 kan prima gecombineerd worden met Stomp of Wing-P. Let goed op de weersomstandigheden rond het spuiten. Wordt er veel neerslag verwacht dan kan het verstandig zijn om de bespuiting van AZ en/of Wing-P uit te stellen. Bij flinke neerslag kort na de bespuiting kunnen deze middelen inspoelen naar de wortelzone van de ui wat plantwegval kan veroorzaken.

Bij voorkeur spuiten op vochtige grond die na de bespuiting opgrijst. Hierdoor blijft het middel bovenin zitten en zal het niet makkelijk meer inspoelen.

Wing-P kan ingezet worden vanaf het kramstadium.

 

Boxer kan ingezet worden tegen kleefkruid en veelknopigen zoals perzikkruid en varkensgras. Let wel op als u ook met contactmiddelen wilt gaan spuiten. Boxer maakt het gewas gevoeliger voor contactmiddelen omdat het de waslaag van de ui aantast.

 

Ons advies voor de na opkomst bespuitingen:

In het kramstadium rustig aan doen, eventueel 0,25 - 0,5 ltr Stomp /ha.

Afhankelijk van onkruiddruk en onkruidsoorten kan er ook met Basagran of Starane Top gespoten worden.

 

Vanaf het 1ste echte pijpje kan er gestart worden met bespuitingen van Wing-P en Boxer. Vanaf dit moment kunnen we ook starten met contactmiddelen zoals Basagran, Starane Top en Lentagran. Afhankelijk van de gewasstand, onkruiddruk en omstandigheden kiezen we voor combinaties of sec bespuitingen van deze middelen.

 

Ook de spot-sprayer komt vanaf dit moment in beeld. Als de omstandigheden het toelaten spuiten met Roundup. Als de uien groter worden, of er te veel wind staat, dan kan er ook gekozen worden voor Basagran en/of Starane Top.

 

Voor de bestrijding van grassen zal het advies Centurion Plus zijn omdat straatgras dan ook bestreden wordt.

 

Enkele aanbevelingen:

  • Bodemherbiciden zoals Stomp, Wing-P en AZ500, spuiten in 350-400 ltr water /ha met een grove druppel.
  • De bespuiting met Roudup uitvoeren met 250-300ltr water /ha, fijne druppel.
  • Wing-P en Boxer inzetten vanaf het  eerste  echte pijpje 3 cm.
  • AZ500 en Wing-P niet voor opkomst inzetten!
  • Centurion Plus apart spuiten bij voorkeur vóór een bespuiting met contactmiddelen. Spuit met 300-350ltr water/ha en een fijne druppel. Bij voorkeur bij groeizaam weer met hoge RV.
  • Contactmiddelen spuiten op een afgehard gewas, in 350ltr water/ha met een grove druppel.
  • Zorg bij de inzet van de spot-sprayer dat dit op tijd gebeurt, op (heel) klein onkruid! Dit verhoogt het rendement en maakt het makkelijker om de uien schoon te krijgen. Een keer inzetten is vaak niet voldoende dus plan op tijd de tweede en eventuele derde toepassing.

 

Het telen van uien wordt, om verschillende redenen, steeds uitdagender. Hierdoor zullen sommige bespuitingen steeds meer op "het randje" zijn qua gewasveiligheid. Wij proberen onze adviezen zo goed mogelijk te onderbouwen zodat u een bewuste keuze kunt maken voor het uitvoeren hiervan.

 

Voor vragen en advies kunt u bij onze teeltmanagers terecht.

  

Ten Brinke b.v. wijst u erop dat u haar niet aansprakelijk kunt stellen voor schade die uit geschreven adviezen, noch uit adviezen die vanuit onze medewerkers komen. Wij adviseren u alvorens u gewasbeschermingsmiddelen gaat toepassen het wettelijk gebruiksvoorschrift en de gebruiksaanwijzing op de desbetreffende verpakking(en) te lezen en hierna te handelen.

Informatie aanvraag
Na het invullen van onderstaand formulier nemen wij z.s.m. contact met u op.
Chat met ons
Ten Brinke b.v.
Uw vraag is onze uitdaging!
online
Wat kunnen we voor u betekenen?
17:06