0527274030
Nieuws
/
Mijn Ten Brinke
Een goede onkruidbestrijding in wintergraan begint in het najaar. Door onkruiden vroeg aan te pakken, krijgt het graan een schone start en wordt concurrentie om vocht, voeding en licht vanaf het begin van de teelt beperkt.
Vooral op vroeg gezaaide percelen kunnen onkruiden zich snel ontwikkelen. Een bestrijding vóór of kort na opkomst kan daarom nodig zijn. Dit geldt met name voor onkruidgrassen zoals duist, windhalm, maar ook resistente (ALS) raaigrassen.. Wanneer deze grassen in het najaar de kans krijgen om zich goed te ontwikkelen, zijn ze in het voorjaar vaak te groot om nog effectief te bestrijden.
Een najaarsbestrijding is daarnaast belangrijk in het kader van resistentiemanagement. Veel voorjaarsherbiciden behoren tot de chemische groep van de ALS-remmers. Door in het najaar gebruik te maken van herbiciden uit andere chemische groepen, kan de afhankelijkheid van ALS-remmers worden beperkt en resistentie voorkomen worden.
Wegvallen van flufenacet; door het wegvallen van flufenacet verandert de aanpak van grasachtige en breedbladige onkruiden. Middelen die flufenacet bevatten, zoals Malibu en Herold, mogen nog worden toegepast tot en met 10 december 2026. Na 10 december kunnen deze middelen niet meer worden ingezet en moet worden gekozen voor andere beschikbare alternatieven.
Vooropkomst
Bij wintertarwe kan voor de onkruidbestrijding vóór opkomst worden gekozen uit de volgende toepassingen::
1. Stomp 2-2,75 ltr/ha + (AZ500 0,2 ltr/ha)
2. Malibu 3–4 ltr/ha (t/m 10-12-2026)
3. Herold 0,45–0,6 ltr/ha (t/m 10-12-2026)
4. Activus Super 2 ltr/ha + (AZ500 0,2 ltr/ha)
Na opkomst
Ook na opkomst zijn bij wintertarwe dezelfde combinaties mogelijk:
Bij wintergerst kan vóór opkomst worden gekozen uit:
1. Stomp 400 SC 2-2,75 ltr/ha + (AZ500 0,2 ltr/ha)
2. Malibu 3-4 ltr/ha (t/m 10-12-2026)
Na opkomst kan worden gekozen uit:
1. Malibu 3–4 ltr/ha (t/m 10-12-2026)
2. Herold 0,45–0,6 l/ha (t/m 10-12-2026)
3. Activus Super2,0 l/ha + AZ 5000,2 l/ha
Naast de onkruidbestrijding is het belangrijk om in het najaar aandacht te besteden aan bladluizen. Bladluizen kunnen het dwergvergelingsvirus (BYDV) overbrengen. Vooral wintergerst en vroeg gezaaide wintertarwe kunnen hierdoor schade oplopen. De bestrijding moet plaatsvinden voordat een sterke virusoverdracht heeft plaatsgevonden
Heeft u vragen over de onkruidbestrijding in granen vraag onze teeltmanagers om advies.
Ten Brinke b.v. wijst u erop dat u haar niet aansprakelijk kunt stellen voor schade die uit geschreven adviezen, noch uit adviezen die vanuit onze medewerkers komen. Wij adviseren u alvorens u gewasbeschermingsmiddelen gaat toepassen het wettelijk gebruiksvoorschrift en de gebruiksaanwijzing op de desbetreffende verpakking(en) te lezen en hierna te handelen.